Neplodnost u žen

Ženská neplodnost je do jisté míry způsobena i současným způsobem života a prostředím, ve kterém se žena pohybuje. Nadmíra škodlivin v ovzduší, spousta stresujících situací. Zcela zapomínáme na své běžné psychické i fyzické potřeby. Nejen že se můžou objevit různá onemocnění, ale následkem může být právě i neplodnost. Ať už ženská či mužská.

Ženská neplodnost se dá v některých případech léčit. Neplodnost bývá označována za sníženou (nebo chybějící) schopnost zplodit potomka. Nemusí to přímo znamenat, že děti nebudete mít nikdy. Často bývá neplodnost zaměňována za sterilitu. A to je chyba.

Neplodnost je stav, kdy neotěhotníte při déle než rok trvajícím pravidelném nechráněném styku. Lékař může různými vyšetřeními stanovit příčinu neplodnosti. Pokud se mu u vás nepodaří stanovit tuto příčinu, nezoufejte si, i pak může být následná léčba úspěšná.

Typy ženské neplodnosti

 • primární neplodnost - nikdy za dobu delší než jeden rok nechráněného styku nedošlo k oplodnění
 • sekundární neplodnost - v minulosti k oplodnění došlo, nyní za dobu delší než jeden rok nechráněného styku nedošlo k novému oplodnění
 • neobjasněná neplodnost
 • spontánní potraty - pravidelné
 • kojenecká úmrtnost - počítá se úmrtí dětí do jednoho roku života

 

Nejčastější příčiny neplodnosti

Nepřítomnost ovulace

Kolem třicítky jsou nejčastější příčinou stres nebo obezita.

Léčba: odstranění příčiny, tedy zmírnění životního tempa, více pohybu, správná životospráva.

Nedostatečná funkce žlutého tělíska

Žluté tělísko vzniká ve vaječníku po ovulaci a hormonálně ovlivňuje první týdny těhotenství.

Léčba: hormonální stimulace.

Syndrom polycystických ovarií

Řada různých hormonálních odchylek, kvůli kterým vajíčko nemůže dozrát.

Léčba: hormonální. Existuje i možnost chirurgické léčby, ale její efekt vydrží pouze asi dvanáct měsíců.

Zvýšená hladina prolaktinu

Způsobeno opět hormonální příčinou.

Léčba: podávání hormonů.

Selhání vaječníku

Rizikové pro ženy po čtyřicítce, protože stav, kdy ve vaječníku nejsou již téměř žádná vajíčka, je typický pro období přechodu. Může se to ale stát i dříve; vaječníky mohou být poškozeny například ozářením či léky.

Léčba: pokud je vajíček málo, podporuje se pomocí léků jejich růst. Jakákoli absence vajíček však znamená, že tento stav je neléčitelný. Pak existuje možnost implantace vajíčka od dárkyně.

Protilátky ničí spermie

Antispermatozoální protilátky mohou být buď v hlenu děložního hrdla, nebo ve vejcovodu. Působí stejně, jako kdyby bránily tělo proti bakteriím.

Léčba: imunosupresivní léčba (snižuje tvorbu všech protilátek v organismu ženy) v kombinaci s přesným sledováním menstruačního cyklu. Pohlavní styk se doporučuje pouze v době, kdy je vajíčko zralé a připravené k oplodnění, případně se vajíčko oplodňuje tzv. nitro-děložní inseminací, eventuelně se může přikročit i k metodě IVF, čili mimotělnímu oplodnění.

Neprůchodné vejcovody

Příčinou jsou záněty, prodělané mimoděložní těhotenství, endometrióza.

Léčba: chirurgická - odstranění neprůchodné části vejcovodu, případně mimotělní oplodnění. Výkon je možné provést i laparoskopicky.

Idiopatické (nevysvětlitelné) příčiny

Jedná se o neplodnost z nejasných příčin.

Léčba: opakované stimulace vaječníku s odběrem vajíček a zavedení jediné  spermie přímo do zralého vajíčka (metoda ICSI). Pokud nedojde k oplodnění, následuje možnost využít buď vajíčko či spermie od dárkyně, resp. dárce. Někdy se také doporučuje vyčkat delší dobu, zda žena neotěhotní přirozenou cestou.

Při léčení ženské neplodnosti je třeba zaměřit se na tento problém komplexně. Je třeba zamyslet se nad svým dosavadním životním stylem - alkohol, cigarety, užívání antikoncepce a jiných léků. Nejlepší je vše konzultovat se specialistou.


Měla jste i vy problémy s početím a v čem byla příčina?

Neplodnost u žen patří do témat
 • kocka228 21.07.2016 15:08:35

  Dobry den doporucil by nam prosim nekdo kliniku v okoli teplic?? dekuji

  • Re: Olga 16.08.2016 09:58:20

   Stellart je skvela klinika,z osobni a uspesne zkusenosti mohu doporucit :-) byli sjme velmi spokojeni i s personalem a hlavne s panem doktorem

   • Re: Re: kocka228 18.08.2016 12:18:40

    Jaky je tam doktor prosim? Jmeno? diky

  • Re: adamovska 22.07.2016 13:03:52

   Ja jsem nasla jen tuto http://www.stellart.cz/

   • Re: Re: kocka228 28.07.2016 13:19:29

    Dekuji moc, nemate prosim nekdo nejake zkusenosti s touto klinikou prosim?

    • Re: Re: Re: adamovska 29.07.2016 12:06:45

     Ja mam kamaradku ktera tam byla a je tehotna, prave ted :-) takze si myslim ze zkusenost o rozhodne vic nez moc dobra :-)

     • Re: Re: Re: Re: kocka228 09.08.2016 13:19:24

      dekuji tam my to tam vyzkousime a snad se zadari

 • novinka Miládka35 11.07.2014 15:13:48

  Holky já se snažím o miminko už skoro rok a pořád nic, teď jsem ale objevila novinku Fertility Blend - v lékárně mě zaujal letáček. Protože už jsme celkem zkoufalí tak jsme se rozhodli ho vyzkoušet. Beru ho teprve 3 týdny a doporučené je až 6 měsíců tak uvidíme no.. snad se konečně dočkáme..:)

  • Re: novinka bara.nesvadbova12 15.07.2014 10:38:22

   Ahoj, Fertility Blend bere i moje sestra, taky se snaží o miminko už delší dobu a stále nic.. už je dokonce odhodlaná, že jeslti tohle nezabere tak jsou na umělé oplodnění, oba jsou totiž zdraví a doktro nevidí důvod, proč by nemohli mít dítě..já si myslím, že v tom hraje i hodně psychika..tak držím pěsti ať Fertility zabere:)

 • Problémy novina 29.12.2010 21:41:28

  jsem s tím určitě neměla...spíše naopak - prý si sednu na trenýrky a je to :-)

 • Psychika Kamila 28.07.2010 10:32:43

  Psychika tu hraje obrovskou roli, myslím, že ani doktoři netuší jakou. Znám víc párů, které absolvovaly umělé oplodnění, a napodruhé žena otěhotněla přirozeně, taky ani nevěděla jak. Nebo otěhotnění po adopci taky není ojedinělé...

 • Umělé oplodnění Simona 27.07.2010 15:26:36

  Asi čtyři roky jsme se pokoušeli o miminko a nedařilo, Po všech možných vyšetřeních se na žádnou příčinu nepřišlo, přesto jsme podstoupili umělé oplodnění a na druhý pokus (metodou IVF) se to povedlo. Máme krásný a úžasný dvojčata! Je skvělý, že věda už takhle dokáže pomoci nešťastným párům. Kdyby si takhle uměla poradit s některými nemocemi...

  • Re: Umělé oplodnění administrator 27.07.2010 22:10:37

   Tak to je krásný, nám malá nešla přes rok,ale spíš to byla psychika, byli jsme na IUI a povedlo se, když byl dceři rok,tak jsem neplánovaně otěhotněla podruhý ani jsem nevěděla pomalu jak:-))psychika taky dělá divy

  • Re: Umělé oplodnění administrator 27.07.2010 22:10:37

   Tak to je krásný, nám malá nešla přes rok,ale spíš to byla psychika, byli jsme na IUI a povedlo se, když byl dceři rok,tak jsem neplánovaně otěhotněla podruhý ani jsem nevěděla pomalu jak:-))psychika taky dělá divy

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Ženská neplodnost patří do témat

Adresář

Poradna na téma Ženská neplodnost

Diskutujte na téma Ženská neplodnost

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku