zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Afty: proč vznikají, co nám naznačují a jaká je jejich účinná léčba

Pavlína Klaudová
19.12.2023

Afty nejsou opravdu nic příjemného. Dokáží pěkně potrápit bolestí a pokud na ně trpíte opakovaně, je dobré se věnovat jejich efektivní prevenci. Dobrou zprávou je, že je můžete řešit pomocí přírodních prostředků tak, abyste jejich výskyt úspěšně omezili.

Co jsou afty a jak se projevují?

Afty jsou bolestivé, bělavé, kulaté nebo oválné vřídky se zánětlivým ohraničením, které se objevují na ústní sliznici (běžná velikost je 1 až 5 mm). Nejčastěji se vyskytují na okraji rtů, vnitřní straně tváří, ale také na jazyku. Mohou být velmi bolestivé a komplikovat příjem potravy.

Orální aftóza je stav charakterizovaná přítomností bolestivých vřídků na sliznici, ke kterým dochází opakovaně a postihuje až 25 % populace. Není ohraničena věkově, mohou jí trpět děti, teenageři i dospělí. Rozlišuje se několik forem, od běžné až po těžkou, hodnotí se podle vzhledu a hojnosti vřídků, délky trvání jejich výskytu a intenzity bolesti, kterou způsobují.

Proč vznikají a jaké jsou spouštěcí faktory?

Obecně lze říci, že spouštěče výskytu aftů mohu být různé. Podílejí se na nich převážně imunitní faktory, mohou se objevit v návaznosti na některé typy léčiv, vyskytují se rovněž po používání zubních past, které obsahují laurylsulfát sodný, používaný jako pěnidlo). Někdy jsou vázány i na jiné choroby (střevní potíže, celiakii a další). Můžete k nim mít také genetické predispozice.

Běžně se vyskytující faty se hojí spontánně v horizontu týdnu až čtrnácti dnů, nezanechávají jizvy a nemívají přidružené komplikace. V některých případech se však zánět může opakovat periodicky po jednom až čtyřech měsících. Recidivy jsou časté u dětí a imunitně křehkých osob. Pro některé jedince jde však o běh na dlouhou trať a mohu se táhnout po celé roky.

Co může ještě podpořit vznik aftů:

  • Potraviny bohaté na histamin jako čokoláda, ořechy, lískové ořechy, mandle, plísňový sýr, ananas, citrusové plody, jahody, hroznové víno, meruňky, korýši.
  • Velkým hráčem při vzniku aftů jsou i stresové faktory a mentální únava.
  • Roli hrají také výživové faktory v rámci nedostatku určitých vitamínů a minerálů v organismu jako je železa, zinku, kyseliny listové a vitamínů (převážně B12).
  • V potaz je potřeba dbát i hormonální změny například těhotenství, střídání období periody či to, zda žena užívá antikoncepci.
  • K většímu výskytu aftů mají sklon kuřáci a uživatelé nikotinových náhražek.

Samoléčba aftů a přírodní prostředky pro jejich aktivní řešení

Samoléčba aftů je možná bez lékařské konzultace u těch, kteří nemají přidružená onemocnění. Lokální ošetření musí být omezeno na 5 dní, aby nedošlo k narušení rovnováhy ústní flóry. Při léčbě, ať už farmaceutické nebo přírodní je potřeba dodržovat odstup 30 minut mezi její aplikací a jídlem (pitím).

Co tedy zvolit, abyste si poradili s afty (prevence i léčba):

  • Omezte silně kořeněná jídla, která mají tendence dráždit ústní dutinu.
  • Pokud nutně potřebujete žvýkačky, nahraďte ty běžně dostupné mastichou, která má zároveň desinfekční účinky.
  • Vyberte si zubní kartáček s měkkými, zaoblenými štětinami, které pomáhají předcházet podráždění dásní.
  • Zkuste používat non toxic zubní pasty.
  • Omezte konzumaci alkoholu, která může mít nepříznivý vliv na využívání vitamínu B organismem.
  • Pro doplnění železa zvolte orgánovou výživu, kvalitní rostlinnou formu nebo běžně dostupné potraviny jako červená řepa nebo vaječné žloutky.
  • Zkuste omezit potraviny s lepkem.
  • Dopřejte si dávku kvalitního zinku.
  • Zapracujte na acidobazické rovnováze organismu.
  • V potravinách dejte pozor na benzoáty, tatrazin, glutamát sodný a siřičitany, mohou zhoršovat výskyt aftů.
  • Pro domácí léčbu lze použít šalvěj lékařskou, bazalku (čerstvou lze rozžvýkat), sléz, vilín, aloe vera, lékořici, propolis. V případě, že dáváte přednost homeopatikům, konzultujte výběr doporučené dávkování vhodného přípravku s odborníkem.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.govmy.clevelandclinic.org

Autor: Pavlína Klaudová

Materiály pro pečení vánočního cukroví: v čem vítězí silikon a jak si stojí pečicí papír?
Žlučníkový záchvat – jak ho poznat, první pomoc, léčba a prevence

Další články